top of page

Jak na přesazování sukulentů

Aktualizováno: 18. 8. 2019

Mnoho z nás má v bytě či na zahradě nějaké ty sukulenty. A jak už to tak občas s rostlinami bývá, každých pár let je potřeba je přesadit do nového, útulnějšího domova. Já tuto příležitost většinou využívám i k vytvoření nových aranžmá. V tomto příspěvku bych se s vámi chtěla podělit o svůj způsob přesazování sukulentů a také bych vám chtěla předat několik rad, kterými se řídím už pár let.


aranžmá
Jedno z mých aranžmá

KDY:

Obecně není přesně stanovené, v jaké roční období je to nejlepší či nejhorší. Já většinou přesazuji zjara spolu s ostatními rostlinami, ale můžete své sukulenty přesadit i v zimě. U sukulentů je důležité vědět, zda jsou aktivní v létě či v zimě. Pokud jste si všimli, že se vašim sukulentům daří více v zimě, poté by i přesazování mělo probíhat v tuto roční dobu. Je to z toho důvodu, že při přesazování je velká šance, že se vám podaří přetrhnout nějaký ten kořínek a pro vaši rostlinu bude mnohem snazší se zotavit, pokud bude zrovna ve své aktivní fázi. Je to stejné jako s lidmi, když jste unavení či nemocní, tak se také hojíte hůře, než při plné síle a zdraví. Naopak pro sukulenty doporučuji přesazovat během jara či léta. V zimě budou v takzvaném klidovém období, něco jako zimní spánek, ve kterém se růst zpomalí.


JAK ČASTO:

Sukulenty většinou nemají moc rády přílišnou péči a to platí i pro přesazování. Vzhledem k tomu že většina sukulentů hodně často tvoří odnože, přesazuji až když už se mi nevejdou do truhlíku, nebo když už mi zespodu prorůstají kořeny. Také bych přesazení doporučila těm z vás, kteří nejsou zvyklí sukulenty hnojit. Po určité době totiž rostlina spořádá všechny živiny v půdě a je potřeba jí je znovu dodat. V tomto případě stačí přesadit jednou za 3-4 roky.


aloe
Tady je hezky vidět, že můj květináček této aloi nestačí

DO ČEHO:

Já jsem zastáncem keramických (terakotových) truhlíku s odtokovou dírkou naspodu. Všeobecně si myslím že jsou tou nejlepší volbou pro vaše sukulenty. Především dovolují rostlině dýchat, pomáhají odpařování vlhkosti, takže snižujete pravděpodobnost hniloby kořenů, a také podle mě vypadají moc hezky. Pokud se vám jejich vzhled nelíbí, můžete si je namalovat či ozdobit podle svého.

Co se týče zeminy volím substrát pro kaktusy a sukulenty, který je speciálně namíchán tak, aby zemina hezky propouštěla nadbytečnou vlhkost a aby byla dost vzdušná. Většinou je v ní namíchán písek perlit nebo keramzit, a rašelinu. Já používám AGRO substrát pro kaktusy a sukulenty, který se mi osvědčil a občas do něj dodatečně přimíchám ještě trochu perlitu, zhruba v poměru 1 : 5, abych se ujistila, že bude smět dostatečně lehká a propustná.


Takto vypadá výsledná směs

JAK NA TO:

Nejdříve je nutné pořádně vymýt váš květináč. Tímto snížíte šanci výskytu všemožných parazitů. Poté je také důležité sterilizovat vaši zeminu. Já ji většinou dám do starého kastrolu či nějaké pečící mísy a nechám ji ve troubě zhruba na deset minut při nízké teplotě. Tímto zahubíte všechny škůdce, kteří by se v zemině mohli vyskytovat.


Když je zemina i květináč připravený můžeme se vydat na zahradu či do dílny a pustit se do přesazování. Pokud máte truhlík či květináč s odtokovými dírkami, je dobré na dno vložit lehkou látku nebo nějakou síťovinu. Díky tomu se vám nebude z květináčku pořád sypat zemina a zabráníte tím spoustě nepořádku. Také díky tomu nebudou moct kořeny prorůstat ven z vašeho květináčku.


Můžete použít jakýkoli kus látky

Rosliny bychom měli přesazovat několik dní po zalití. Zemina by neměla být naprosto suchá, ale zároveň ani mokrá. Já většinou přesazuji zhruba 4 dny po zalití. Z původního květináčku opatrně vyndáme celou roslinu (či rostliny). U plastových květináčů si můžeme při vyndavání pomoci lehkým mačkáním stěn květináče. Tím roslinu snáze uvolníme a většinou nám tak vyleze i se vší zeminou.


aloe
Takto jsem ji vyndala z květináče

Ve větším počtu rostlin je také dobré rostliny rozdělit. Většina sukulentů se velmi hojně množí prostřednictvím odnoží, takže se může stát že během dvou nebo tří let už nebudete mít rostlinu jednu ale dvacet. Nejdříve opatrně smeteme přebytečnou zeminu. Můžeme si také pomoct nějakým starým štětcem a postupně s ním oprašovat kořeny tak dlouho, dokud se nám nepodaří většinu zeminy odstranit. Čím lépe na kořeny uvidíme tím snazší pro nás bude rostliny oddělit bez zbytečného poškození. Ale nějakému tomu poškození a přetrhání kořenů se stejně nevyhnete.


aloe
Takto jsem ji oprášila

Nyní už začíná ta jemná ženská práce. Rozmotávání kořenů je velmi podobné rozmotávání přízí. Je potřeba hodně trpělivosti a něžnosti, zvláště pokud se jedná o menší rostlinu. Každopádně pokud vám rostliny nepůjde rozdělit tak se nebojte trochu trhnout nebo kořeny přestřihnout vyčištěnými nůžkami. Sukulenty jsou velmi vytrvalé rostliny, které jsou zvyklé růst ve velmi nepříznivých podmínkách, takže se nebojte. Kořeny zase dorostou. Některé malé odnože budou pevně připojeny k mateřské rostlině a nebudou mít žádné kořeny. U těchto odnoží doporučuji nechat je být a počkat až trochu dorostou a při výběru květináče počítat s tím, že odnože vcelku rychle vyrostou, tak je potřeba mít pro ně místo.


aloe
A tady už je máme rozpletené

Rozpletené rosliny už pak můžeme umístit do květináče. Při přesazování si také vždy důkladně prohlédnu všechny rostlinky a hledám, zda na sobě nemají nějaké parazity.


Do připraveného květináče nasypeme zeminu zhruba do výšky kde budou rostlině začínat kořeny. Rostlinu na tomto místě ukotvíme a dosypeme zeminu tak, abychom zakryly všechny kořeny. Není ale vhodné zasypat i některé listy vašeho sukulentu, ty by pak mohly uhnít.


aloe
Tady už je v novém domečku

Pokud plánujeme vytvořit aranžmá je dobré při umisťování do květináče postupovat odzadu dopředu, nebo od středu do krajů. Zjistila jsem, že je to tak nejsnazší a nejpohodlnější. Ale samozřejmě záleží i na vašich preferencích. Vždy do květináče vložte jednu rostlinku, zajistěte ji zeminou a vedle ní položte další. Tento proces opakujte dokud nebudete se vzhledem vašeho aranžmá spokojeni. Také je dobré si jednou rukou rostlinu podržovat a druhou sypat zeminu, tím pádem vám bude rostlina držet ve vzpřímené poloze.


Takto vypadají některá letošní aranžmá. Nemusíte vždy používat pouze květináče, můžete použít i jiné nádoby. Jsem si jistá, že na pinterestu a podobných stránkách najdete spoustu skvělých nápadů.

Comments


  • facebook
  • twitter
  • linkedin
  • pinterest

©2019 by Sascha's (crazy) world. Proudly created with Wix.com

bottom of page